مدیر سیستم
  اظهارات کارشناس ارشد مشارکت های اجتماعی دانشگاه درخصوص معضل حاشیه نشینی و اقدامات صورت گرقته
اضافه شده توسط :  مدیر سیستم      در تاریخ : 1394/04/16
ارسال این مطلب برای ایمیل دوستان :

صدای سگها لالایی خوابمان است


تکلیف حاشیه نشینان کرمان روشن شود

تصورم از مناطقه حاشیه نشین مناطق بسیار دوره افتاده ای از جنوب کرمان بود افرادی راتصور می کردم که درزمین های خاکی ،خانه های مخروبه و چادرهای مشکی پوسیده روزگار خود را سپری می کنند که از امکانات شهر عاجزند اما همین که پایم را در روستای چهارده معصوم روستایی در نزدیکی میدان اصلی شهرمان میدان آزادی گذاشتم دانستم که نه،  حاشیه نشینان در همین چند قدمی ما قرار دارند .

طرح مبارزه با مناطق حاشیه نشین چندین سال است که در حال اجرا می باشد مبارزه با افرادی ناتوان و دردمند .

شاید تصور گروهی این باشد که این افراد به صورت غیر قانونی دچار چنین مشکلاتی شده باشند حتی اگردرست هم باشد باید بگویم که این مساله نوظهور نبوده و چندین سال است که در حال گسترش می باشد .در حال حاضر  دستگاه های دولتی از وجود چنین معظلی دچار نگرانی شده اند اما مساله ای که ذهنم را آشفته کرد این بود که در نهایت تکلیف حاشینه نشینانی که از سر ناآگاهی و نیاز دچار چنین مشکلاتی شده اند چه می شود؟

افرادی که با امید یافتن شغل از شهرهای بزرگ به حاشیه کلان شهرها هجرت کردند .

بسیاری از آنها مرگ خود را از خدای خودمی خواستند که زجر و گرفتاریشان به اتمام برسد افرادی را دیدم که با صدای بلند میگفتند " مگر ما اسرائیلی هستیم که با ما چنین رفتار می شود"  و در نهایت با چشمانی گریان و صدای لرزان درخواست کمک از سازمان های دولتی می کردند .

گفته شده یکی ازمهمترین آموزه های قرآن واهل بیت علیهمالسلام خدمت به مردم و نیازمندان جامعه است . ازدیدگاه مکتب حیاتبخش اهل بیت علیهمالسلام خدمتگزاری به افراد جامعه، حدو مرزی ندارد و یک دین باور حقیقی در تمام صحنه های زندگی با الهام از رهبران آسمانی خویش میکوشد تا باری را از دوش دیگران بردارد و خدمتی را به بشر ارائه کند; گرچه فرد مخدوم، هم کیش او نباشد، البته خدمت به اهل ایمان اهمیت ویژه ای دارد .

حاشیه نشینان فرزندان ناتنی این مرز و بوم نیستند

بنابراین باید بگویم این افراد که در مناطق حاشیه از سر اجبار و فقر زندگی می کنند از جنس ما بوده و فرزندان ناتنی این مرز بوم  نیستند .

کودکان زیادی در آن محل زندگی می کردند که به جای پرداختن به درس وآموزش با شیشه های در بسته ی حاوی رتیل و عقرب به بازی می پرداختند فرزندانی که از آنها انتظار ساختن جامعه مان را داریم.

آنها صدای سگها را لالایی شبهای خود میدانستند و از وجود سگ های ولگرد در ان محل شکایتی نداشتند زیرا سگها را همبازی خوبی برای خود می دیدند.

افرادی که در نشست های خود از آمار بالای معتادین پر خطر سخن به میان می آوردند و احساس نگرانی می کنند باید بدانند که معتادین پر خطر امروز همین کودکان بی بضاعت اند که شادیشان را با سگ های ولگرد و رتیل های محلشان تقسیم می کنند.

هجوم معتادین پر خطر در میان حاشیه نشینان

درمیان این همه گرفتاری و دغدغه افراد این محل از وجود مواد فروشان محلشان ترس و واهمه داشتند و می گفتند مورد آزار و اذیت آنها قرار می گیرند و آسایش هر چند نداشته شان را سلب می کنند.

نبود امکانات بهداشتی بزرگترین مشکل درمناطق حاشیه نشینی

گذشته از همه این مسایل سلامت و بهداشت حاشیه نشینان بسیار قابل توجه است که در حال حاضر تنها امور خیریه و مشارکت های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی در این راستا تلاش می کند .

کارشناس ارشد مشارکت های اجتماعی دانشگاه " سرکار خانم زینب واعظی" در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر؛ گفت: در جلساتی که در رابطه با مشکلات بانوان استانمان داشتیم از وجود چنین روستای محرومی با خبر شدیم .

وی ادامه داد: نداشتن امکانات بهداشتی ، رفاهی و آموزشی این منطقه باعث شد تمام ذهن و تلاشمان را جهت رفع مشکلات اهالی این منطقه به کار گیریم که باید بگویم اگر همت و نگرانی های قائم مقام رییس دانشگاه درامورمشارکت‌های اجتماعی، سازمانهای مردم نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت نبود هیچ اقدامی صورت نمی گرفت.

واعظی بیان کرد: " برایم مهم نیست که این افراد از چه طریقی آنجا ساکن شده اند ، رسیدگی به آنها وظیفه ام خواهد بود".

حاشیه نشینان انسان هستند و حق زندگی دارند

وی اظهار کرد: "تمامی کودکانی که در روستای چهارده معصوم زندگی می کنند از سوء تغذیه رنج می برند" که حدود دو هفته است با همکاری تعدادی از خیرین و مشارکت خود اهالی موفق به پخش غذا در بینشان شدیم.

مدیرعاملانجمنسلامتبانواناستانکرمان اظهار کرد: سعی کرده ایم با استفاده از نیرو توان همان مردم به آبادانی منطقه محروماشان کمک کنیم زیرا آنها انسان هستند و حق زندگی کردن را مانند دیگر اقشار جامعه  دارند.

وی همچنین از راه اندازی خانه بهداشت در روستای چهارده معصوم خبر داد و گفت: اگرچه با تیمی که در اختیار داریم سعی شده است حداقل مشکلات بهداشتی رفع شود اما باز کافی نبوده و راه اندازی خانه بهداشت در آن منطقه بسیار لازم و ضروری است.

واعظی رسالت هر انسانی را کمک به افراد نیازمند دانست و  تصریح کرد:رسالت خود را هرگز فراموش نخواهم کرد اینکه آنها دارای مجوز هستند یا نه دلیلی برای کمک نکردن به انها نمی شود برعکس  تا زمانی که مردم در ان مناطق هستند و زندگی می کنند وظیفه رسیدگی به آنها را داریم و نباید نسبت به انها بی تفاوت باشیم.

مدیر عامل انجمن سلامت بانوان استان کرمان افزود: اکثر مردانی که در روستای چهارده معصوم زندگی می کنند گرفتار اعتیاد هستند و از بیکاری وضعیتشان نا به سامان است از این رو مینی بوسی را دانشگاه علوم پزشکی در اختیار واحد مشارکت های مردمی قرار داد و ما هر روز به افرادی که معتاد هستند و علاقمند به ترک می باشند با مشارکت و مشاوره از واحدهای کمک ترک اعتیاد و کارشناسان مربوط مقداری متادون در بینشان عرضه می کنیم.

وی از راه اندازی کلاس های فرهنگی در آن مکان خبر داد و گفت: کلاس های پته دوزی ، بافتنی ، مهارت های زندگی، قرآن و ... از جمله کلاس هایی است که برگزار و مورد استقبال زیادی قرار می گیرد .

واعظی بیان کرد: امید است با یادگیری از این کلاس ها بتوانند برای در آینده ای نه چندان دور برای خود کسب درامد کنند .

وی همچنین خواستار مشارکت خیرین و سازمان های مردم نهاد شد و گفت: باید تمام دستگاه های مردم نهاد همکاری داشته باشند تا چنین مشکلاتی در جامعه ریشه کن شود.

واعظی بیان کرد: خیرین می توانند در صورت تمایل به عضویت داوطلبانه در امور خیریه و مشارکت های اجتماعی به وب سایت ejtemaee.kmu.ac.ir مراجعه فرمایند.

مدیر عامل انجمن سلامت بانوان استان کرمان در پایان خاطر نشان کرد: راه اندازی بانک اطلاعاتی به همراه سه خانه دیگر در خیابان شفا کوچه ده و شهرک افضلی پور از دیگر فعالیت های .. خواهد بود .

بیشترین آمار جرائم مربوط به مناطق حاشیه نشین

لازم به ذکر است " علی سیدی " معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان در رابطه با مسایل و مشکلات حاشیه نشینان گفت: ما با حاشیه نشینان مبارزه نخواهیم کرد بلکه با زمین خواران در حال مبارزه هستیم .

وی ادامه داد: زمین هایی که غیر قانونی تصرف شده اند و فاقد استحکام هستند تخریب می شوند.

معاون دادستان همچنین بیشترین آمار جرائم را مربوط به حاشیه نشینان دانست و گفت: یقینا حاشینه نشینان به دلیل فقر دست به هر کاری می زند و مجرم شناخته می شوند .

سیدی در پایان خاطر نشان کرد: حاشیه نشینی محدوده ای دارد اما امروزه شاهد پیشروی روز افزون حاشیه نشینان به کرمان هستیم که باید از این امر جلوگیری شود.